Skip to main content
Domovská stránka » Sprievodca biznisom » IAESTE SLOVAKIA A BUDOVANIE ĽUDSKÉHO KAPITÁLU
  • Sprievodca biznisom

    IAESTE SLOVAKIA A BUDOVANIE ĽUDSKÉHO KAPITÁLU

    In association with:
    Foto: Archiv IAESTE Slovakia
    In association with:
    Foto: Archiv IAESTE Slovakia

    Zamestnávatelia oceňujú mimoškolské aktivity ako sú napríklad výmenné programy a účasť v školských aj mimoškolských organizáciách. Prečo je tomu tak nám vysvetlila IAESTE Slovakia.

    ALŽBETA LELKOVÁ

    Členka IAESTE Slovakia.

    Kedysi boli najcennejším majetkom národa územie alebo nerastné suroviny. Dnes sa jeho bohatstvo už nenachádza pod povrchom zeme, ale skôr vnútri našej mysle. Nájsť ho však môže byť rovnako náročné. S tým ale vedia pomôcť študentské organizácie, ktoré vzdelávajú študentov nad rámec ich povinností. 

    Jednou z nich je aj IAESTE Slovakia, ktorej hlavným cieľom je poskytovať študentom alebo čerstvým absolventom univerzít zahraničnú prax v technickom odbore. Každoročne takto pomôže vycestovať desiatkam študentov. 

    Okrem poskytovania stáží organizujú každoročné množstvo projektov zameraných na zvýšenie praktických vedomostí či na propagáciu firiem medzi študentami. Patrí medzi ne aj pracovný veľtrh IAESTE Dni Príležitostí. Jeden z najväčších projektov svojho druhu na Slovensku sa organizuje dvakrát ročne už od roku 1993. Jeho cieľom je priamo na pôde fakulty prepojiť študentov s potenciálnymi zamestnávateľmi. Organizátori nezanevreli a nevzdali sa ani počas pandemickej vlny, kedy bola väčšina študentov doma, a zorganizovali si veľtrh online, pomocou webovej platformy. Dokázali teda pomôcť mladým ľuďom aj v čase, kedy bol kariérny trh prakticky na dne. 

    Okrem veľtrhu pripravujú aj rôzne menšie projekty dôležité pre rozvoj. Projekt Kôlnička organizuje odborné prednášky a praktické workshopy – vývoj softvéru, spracovanie dát, grafický dizajn či programovanie robotov. 

    „Študenti oceňujú hlavne workshopy, ktoré ich posúvajú ďalej nielen v rámci ich výučby, ale aj v osobnostnom rozvoji. Je pre nás dôležité formovať mladých študentov na to, aby boli pripravení na tímovú prácu, preberanie zodpovednosti a vedenie tímu. Preto ich už počas štúdia prepájame s firmami a zabezpečujeme im rozvoj priamo z praxe,“ hovorí Ľubica Komarová, ktorá už niekoľko rokov pôsobí v IAESTE Slovakia na pozícií národnej tajomníčky. 

    IAESTE nevzdeláva študentov len technickým smerom. Svojim členom pomáha v rozvoji komunikácie, organizovania aj marketingu. Každý člen má možnosť zorganizovať si vlastný projekt, minimálne sa na nejakom podieľať. 

    „Na pracovnom pohovore sa ma opýtali na IAESTE, ktorúsom si napísal do životopisu. Okrem iného som spomenul, že som pomáhal organizovať Dni Príležitostí, ktoré už poznali a mali s nimi dobré skúsenosti. Pomohlo mi to prelomiť ľady a možno aj získať si prácu,“ hovorí člen organizácie Adam Horka. 

    Nie je jediný. Spoločnosti si čím ďalej, tým viac všímajú, ak študenti robia vo voľnom čase prácu navyše. Ľubica Komarová to vidí rovnako: „Zamestnávatelia oceňujú mimoškolské aktivity, ako je účasť na worksohopoch, či už hard-skillových, alebo soft-skillových. O to viac, ak sa študent angažuje v ich organizácii a koordinácii v rámci našej organizácie.“ Ako najväčšiu pridanú hodnotu stále vníma ich výmenný program, ktorý umožňuje študentom stret s inými kultúrami, vynájdenie sa osamote v cudzej krajine, ale ajmožnosť zažiť iné pracovné prostredie, z ktorého môžu čerpať pri návrate späť na Slovensko. 

    Next article