Počet kybernetických útokov rastie nielen na jednotlivcov, ale aj na firmy. Napriek tomu nie je kybernetická bezpečnosť pre slovenské firmy prioritou. Podľa Eurobarometra je iba pre 22 % slovenských firiem kybernetická bezpečnosť veľmi dôležitá. Zároveň 90 % firiem nehľadá zamestnancov so zručnosťami v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
Celoeurópsky trend naznačuje, že väčšina malých a stredných podnikov (MSP) si uvedomuje kybernetickú hrozbu, no kybernetická bezpečnosť pre nich nie je prioritnou oblasťou. Neinvestujú do nej čas, ani peniaze. Pritom MSP sektor je jeden z najzraniteľnejších, keďže v porovnaní s veľkými firmami nemajú MSP dostatočné povedomie, rozpočty, ani oddelenia alebo interných špecialistov, ktorí by zodpovedali za nastavenie a udržiavanie bezpečnostných kybernetických opatrení.
Útoky sú čoraz viac sofistikované, napríklad aj pre využitie umelej inteligencie.
V Slovenskej aliancii pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) sa rozhodli sústrediť sa na zvyšovanie povedomia o kybernetickej bezpečnosti u MSP. V spolupráci s členskými firmami pripravili Sprievodcu digitálnou bezpečnosťou, ktorý prináša základné opatrenia, ktoré by MSP mali mať implementované pre zabezpečenie aspoň minimálnej úrovne ochrany.
Aké sú hrozby?
Firmy najčastejšie čelia útokom v podobe phishingu, malvéru a ransomvéru. Útoky sú čoraz viac sofistikované, napríklad aj pre využitie umelej inteligencie. ,,Útočníci neatakujú iba technologické slabiny firmy, ale často sa zameriavajú na bežných zamestnancov. Preto je aj jedným z bodov sprievodcu pravidelné vzdelávanie zamestnancov o rizikách, pravidlách bezpečného a želaného správania sa, či o postupe pri podozrení na bezpečnostný incident,“ hovorí Michal Kardoš, výkonný riaditeľ SAPIE. Firmy môžu pre tieto útoky prísť o citlivé dáta, dôveryhodnosť zákazníkov a nemalé finančné prostriedky.
Ako funguje sprievodca?
Sprievodca je pripravený vo forme checklistu v 5 oblastiach. Je určený pre riaditeľov, manažérov aj zamestnancov malých a stredných podnikov. Dokument vychádza z medzinárodných bezpečnostných rámcov a odporúčaní a reflektuje na najzraniteľnejšie oblasti slovenských MSP z pohľadu špecializovaných firiem, ktoré firmám pomáhajú s jednotlivými opatreniami v rámci implementácie nástrojov kybernetickej bezpečnosti.
Firmy najčastejšie čelia útokom v podobe phishingu, malvéru a ransomvéru.
Dokument Sprievodca digitálnou bezpečnosťou pre malé a stredné podniky nájdete na webovej stránke SAPIE na nasledujúcom linku. Zároveň každú stredu na SAPIE sociálnych sieťach Facebook, Instagram a LinkedIn vychádza krátke video, ktoré ďalej vysvetľuje aspekty Sprievodcu. Na službe Youtube sa nachádzajú videá v plnej forme, kde sa malé a stredné podniky môžu dozvedieť komplexnejšie informácie o kybernetickej bezpečnosti.
Spĺňa vaša firma všetky body z dokumentu?
V spolupráci s partnermi Sprievodcu má zároveň prvých 5 firiem, ktoré sa ozvú na [email protected] možnosť získať úvodnú konzultáciu zdarma.
Dokument je pripravený SAPIE v spolupráci s ANECT, Bugino, Citadelo, Evolveum, Excalibur, ITAPS, IstroSec, KInIT, Mastercard, Piano, Qubit, SYNAPSA, VOID Soc a aj vďaka grantovej podpore Center for International Private Enterprise pod hlavičkou projektu Liga za digitálny rast.