Skip to main content
Domovská stránka » Podnikanie » BEZ AI SA FIRMY DOSTANÚ DO KONKURENČNEJ NEVÝHODY
ADVERTORIAL

Umelá inteligencia (AI) zaznamenáva v ostatných mesiacoch obrovský boom. Firmám otvára mnohé príležitosti, ako zefektívniť svoje procesy, vylepšiť produkty a služby či efektívnejšie analyzovať dáta, zlepšiť marketing a ďalšie oblasti.

Lucia Katriňáková

projektová manažérka SAPIE

Zodpovedné využívanie umelej inteligencie vie firmám uľahčiť každodenné procesy a stáva sa súčasťou bežného fungovania firiem, ktoré chcú udržať krok s konkurenciou.

Jedným z digitálnych cieľov Európy do roku 2030 je, aby 75 % spoločností v EÚ využívalo cloud, AI, veľké dáta. V roku 2024 bol priemer EÚ podnikov využívajúcich AI na úrovni 11 %, pričom Slovensko je s 9,3 % porovnateľné s priemerom EÚ.

Ako jeden z podporných nástrojov, ktoré pomáhajú firmám s implementáciou digitálnych riešení, boli v EÚ zriadené Európske centrá digitálnych inovácií, ktorých je na Slovensku päť. Jedným z nich je aj HOPERO, ktoré pomáha spoločnostiam reagovať na digitálne výzvy, prepája a rozvíja firmy pomocou odborného vzdelávania a poradenstva v oblasti využívania umelej inteligencie a financovania.

implementácia AI
Zdroj: Adobe Stock

Je dôležitou oblasťou aj pre výrobné a priemyselné podniky. Potvrdzujú to aj firmy zapojené v prvom československom ročníku Ceny za priemysel 4.0, ktoré sa udeľovali v októbri 2024 v Brne za účasti zástupcov štátu a súkromného sektora. Počet a rozmanitá štruktúra zapojených firiem v projekte dokazujú vzrastajúci záujem o digitálnu transformáciu, ktorú firmy považujú za súčasť svojich stratégií a za dlhodobé riešenie, ktoré bude ich podnikanie posúvať vpred.

Nárast využívania AI nástrojov je však veľkou témou aj z globálneho pohľadu. Podľa globálneho prieskumu EY na vzorke 17 000+ zamestnancov a 1 500+ zamestnávateľov z 23 krajín a 27 sektorov vzrástlo používanie generatívnej umelej inteligencie na pracovisku na 75 %, v porovnaní s 22 % v roku 2023. Najviac je využívaná v tech sektoroch (až 90 %) a najmenej vo verejnom sektore (60 %). Najväčšími pozitívami využívania AI sú podľa zamestnancov zvýšená produktivita (37 %) a schopnosť vykonávať sústredenú prácu s vysokou hodnotou (až 36 %).

Poprednou témou pri implementácii AI nástrojov naďalej zostáva aj zodpovedné využívanie AI a implementácia noriem AI Akt, prvého zákona o AI na svete, do slovenských firiem.

Next article