Skip to main content
Domovská stránka » Podnikanie, financie a investície » INFLÁCIA OČAMI EXPERTA: ČO ROBIŤ A ČOMU SA VYHNÚŤ
ADVERTORIAL

Inflácia ovplyvňuje bežných ľudí aj podnikateľov. Čo robiť, aby ste neprichádzali o peniaze každý deň?

Jakub Kraľovanský

zakladateľ Trader 2.0 a Investície vo vrecku

Inflácia predstavuje všeobecný nárast cien tovarov a služieb, ktorý znižuje kúpnu silu našich peňazí. Je to situácia, keď si za rovnaké množstvo peňazí môžeme kúpiť menej, než sme boli schopní v minulosti. Toto je taká ekonomická poučka. Väčšinou si ľudia všimnú infláciu až v momente, keď sa odrazí na cene tovarov a služieb, ktoré najčastejšie nakupujú či využívajú. Existujú však rôzne druhy inflácie, no v každom prípade je inflácia taký tichý zlodej, ktorý vám tajne kradne vašu kúpyschopnosť.

Výška inflácie je výsledkom komplexnej interakcie viacerých faktorov. Medzi najvýznamnejšie patria zmeny v dopyte a ponuke, menová politika centrálnych bánk, kolísanie cien surovín a celkové globálne ekonomické trendy. Napríklad ak centrálny bankár zmení úrokové sadzby alebo zvýši ponuku peňazí, môže to viesť k rýchlejšiemu nárastu cien. Veľmi dobre to bolo vidieť v marci 2020, kedy prišla pandémia a trhy začali rekordne klesať. Práve vtedy znížili centrálne banky úrokové sadzby na nulu a začali „tlačiť“ mesačne obrovské množstvo peňazí. Práve preto sme o pár mesiacov na to mali infláciu aj nad 10 %.

Ľudia žijú v domnienke, že investovanie je rizikové, avšak oveľa rizikovejšie je neinvestovať.

Investovať. Existuje absolútne základné pravidlo, že vaša investícia musí mať vyšší výnos, ako je inflácia. Ak to dokážete, až vtedy budete reálne zarábať. Takže ak sa pozrieme na všetky tie sporacie účty s úrokom 0,5 %, tak tie tento účel neplnia. Ľudia žijú v domnienke, že investovanie je rizikové, avšak oveľa rizikovejšie je neinvestovať.

Sledovať Trader 2.0 na Instagrame >

Toto je veľmi zložité, pretože treba vedieť, z čoho inflácia pramení. Z akého sektora a čo ju spôsobilo. Ak sa pozrieme práve na rok 2020, tak vtedy Americká centrálna banka (FED) znížila úrokové sadzby na nulu a začala „tlačiť“ 120 miliárd dolárov. Centrálne banky tak totálne zaplavili trh peniazmi, čo sa najskôr prejavilo napríklad na raste akcií, kryptomien a komodít a až potom na tovare a službách. To znamená, že neexistuje jednotné pravidlo, ale vždy treba sledovať konkrétnu príčinu, odkiaľ inflácia prišla a prečo. Rovnako to platí aj pri krízach.

Opäť je extrémne dôležité vedieť, odkiaľ tá inflácia prúdi a z čoho vzniká. Vo všeobecnosti patria medzi najstabilnejšie sektory oblasti energetiky, zdravotníctva a spotrebného tovaru. Firmy v týchto odvetviach majú často možnosť preniesť rastúce náklady na zákazníka, čo im umožňuje udržať si svoje zisky aj v obdobiach rastúcich cien. Sektory, kde je dopyt nevyhnutný a menej závislý od ekonomických výkyvov, poskytujú investorom istú mieru stability a sú preto pre mňa atraktívnou voľbou na dlhodobé investície.

inflácia
Zdroj: Adobe Stock

Podnikatelia sú vystavení tlaku rastúcich nákladov na suroviny, pracovnú silu a logistiku, čo môže výrazne ovplyvniť ich ziskovosť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je nutné pravidelne prehodnocovať cenovú politiku a optimalizovať výrobné procesy, aby bolo možné aspoň čiastočne kompenzovať zvyšujúce sa náklady. Podnikatelia môžu investovať do technológií a modernizácie, ktoré zvyšujú efektivitu a produktivitu, čím si zabezpečia lepšiu konkurencieschopnosť.

Podľa mňa je príprava na ekonomické zmeny založená na neustálom vzdelávaní a získavaní aktuálnych informácií o trendoch na finančných trhoch. Diverzifikácia príjmov aj úspor. Ideálne je vždy niečo investovať a nezabúdať na diverzifikáciu. Ako sa ľudovo hovorí – nemôžete mať všetky vajíčka v jednom košíku. To je absolútny základ.


Ing. Jakub Kraľovanský
Zakladateľ platforiem Trader 2.0 a Investície vo vrecku, sa od roku 2017 venuje obchodovaniu a investovaniu na plný úväzok. Je zároveň zakladateľom najväčšej kryptomenovej komunity na Slovensku. Pravidelne tvorí edukačný obsah z oblasti kryptomien, akcií, ETF fondov a nehnuteľností. Často vystupuje ako hosť v televízii či na rôznych medzinárodných podujatiach.

Next article